Ochutnávky vín 2021

Kalendář akcí

Gaillac - Zapomenutá stará oblast vína ve Francii poprvé v ČR

19. 06. 2018
úterý

Vstupné 0,- Víněnkový systém

Vážení přátelé kvalitních vín,

19.6.2018 od 15h ve Vinném Újezdě - Újezd 19 můžete pod Petřínem ochutnat vína z jedné z nejstarších oblastí ve Francii, 20 vín ze 7 apelací v Gaillacu. Vstup volný, víněnkový systém. 

Proč k nám uvádíme tuto oblast?

  1. Má tradici, přes 2000 let pěstují víno, jedna z dvou nejstarších oblastí ve Francii, (+ Côte Rôtie), před Římany.
  2. Má tajemství, jinde skoro neznámé odrůdy, jako je Mauzac, Braucol (Fer Servadou), Duras, Ondenc, Len de l´el (Loin d´oeil), Muscadelle.
  1. Je to novinka, nikdo zatím tuto oblast do Čech systematicky neuvedl.

Gaillac – pozapomenutá dávná oblast v jihozápadní Francii

Gaillac v údolí řeky Tarn je od roku 1938 samostatná AOC oblast v jihozápadní Francii, spojující vlivy jak Atlantiku, tak Středozemního moře. Vína se zde podle archeologických nálezů pěstovala ještě před příchodem Římanů, což z ní dělá společně s Côte Rôtie nejstarší oblastí vína v celé Francii. Víno bylo sváženo po řece Tarn do Girondy a Atlantického oceánu již v době, kdy ještě vinice v Bordeaux neexistovaly. Tradice se projevuje i v tom, že se zde pěstují jinde neznámé tajemné odrůdy jako Mauzac, Len de l'el, Ondenc Braucol, Duras, Fer Servadou, Prunelard ad. 350 vinařů na skoro 8 000 hektarů vinic na západ od městečka Albi vyrábí kolem 20 milionů lahví, většinou - 60 % - jde o vína červená, třetina jsou bílá, včetně sladkého a sektů a zbytek rosé. Všechny typy si ukážeme. Vína se vyrábějí většinou tradičně, strojovou, nebo ruční sklizní, pomalým kvašením, nejlepší pak zrají v sudech. Kdysi slavná oblast trochu doplatila na to, že hlavní dopravní tepnou zde byla od nepaměti řeka a vinaři v Bordeaux export těchto vín od určité doby poněkud blokovali.

Rezrevaci tentokráte nepotřebujete, prostě jen přijďte.

Budeme se na vás těšit

DR.Ivan Tomek a všichni z Vinného sklepa Újezd 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd