Ochutnávky vín 2021

Kalendář akcí

Porýní, Pfalz, 4 vinařsví, 12 vzorků

31. 05. 2018
čtvrtek

Vstupné 399,-

PODROBNÁ DEGUSTACE OD SEVERU K JIHU

Přátelé dobrých vín,
ti z vás, kteří se předminulou středu nemohli dostavit na falcký festival vín nemusí truchlit a ti zvás, kteří si ještě chtějí tato vína připomenout mohou být potěšeni. Zorganizovali jsme ještě jednu degustaci, která bude tentokráte řízená a osvětlíme při ní vše podstatné, co si jen tato krásná slunná oblast zaslouží. Degustace proběhne ve čtvrtek 31.5. od 19h. Při tomto, řekněme Master Class, se společně zaměříme na rozdílnosti tohoto regionu, odrůdovou skladbu, půdní složení i důležitá vinohradnická centra či vinařské polohy. Neopomeneme ani historii nebo statistické údaje. Nejdůležitější však budou jednorlivá vinařství a vína, která v tento den představíme. Od každého vinařství představíme 3 vzorky, celkem tedy vzorků 12, což by mělo mít základní vypovídající hodnotu.

Od severu k jihu to budou tato vinařství:

1) Weingut Windfried Seeber
Rodina Seeber obhospodařuje vinice na Pfalzi více než 250 let. V současné generaci vinařství vedou Winfried a Eugenie. Nacházejí se v malebné vesničce St.Martin a na 18 ha pěstují jak tradiční tak četné mezinárodní odrůdy. Mezi standardní odrůdy patří Silvaner, Rivaner, Riesling a Burgundy, mezinárodní pak Merlot, Cabernet Sauvignon nebo Shyrah. Od roku 1981 se vinice postupně přeměňují na organicko-biologické pěstování. Vinařství vstoupilo v roce 1987 do spolku Bioland, největším německým sdružením pro ekologické zemědělství. Organické pěstování vytváří podmínky pro vysoce kvalitní víno. Seeberovi se soustřeďují na výrobu červených, bílých a růžových vín, ale vyrábějí i vína šumá, likéry a v neposlední řadě hroznové šťávy a hroznová nealko šumivá vína! Vše samozřejmě podle přísných pokynů společnosti Bioland.

2) Weingut Schreieck
Vinařství Heinze Schreiecka pěstuje víno na rozloze 18 ha a nachází se ve vesnici Maikammer na středu falcké weinstrasse. Jedná se o moderní rodinné vinařství přecházející z generace na generaci. Díky výjimečnému klimatu se zde pěstují exotické plody jako fíky,citróny, kiwi nebo mandle. Vzhledem k této skutečnosti se vinař nemusí obávat, že by mu réva dostatečně nedozrála. Můžeme zde zaznamenat širokou škálu odrůd při čemž k nejvýraznějším patří Riesling, Kerner, Grauburgunder (Rulandské šedé), z červených pak Dornfelder, Spätburgunder, ale také Cabernet Sauvignon.

3) Weingut Becker
Nedaloko od malebné vesnice Ilbesheim, uprostřed vinic, leží vinařství Heissbühlerhof. Zde žije, pracuje a užívá života rodina Becker. Obhospodařují celkem 14 ha. Logo motýla, který zároveň i připomíná písmeno B se jim stal osudným. Motýl symbolizuje i rovnováhu v přírodě, kterou vinaři velmi zdůrazňují. Aby chránili révu, nepoužívají chemicky syntetické pesticidy, herbicidy, dusíkaté minerální hnojiva a genetické inženýrství. Ekologické vinohradnictví nekončí s bio-udržitelným hospodařením ve vinici a sklepě. Ale například:
Solární energii již několik let používají k výrobě elektřiny a teplé vody. K vytápění se používá dřevo. Jako logickým důsledkem této proměny, byl koncem roku 2011 vstup do spolku Bioland. Odrůdovou skladbu mají jasnou. Burgundské odrůdy a Dornfelder se pěstují na přibližně 30% plochy. Milují ty těžké vápnité sprašově-jílovité půdy, které dominují v Ilbesheimu. Na zvlášť zajímavých polohách je pěstován Riesling, cca na 15% plochy. Zbývající část vinohradu sdílejí odrůdy, jako jsou Gewürztraminer, Sauvignon Blanc a Merlot.
Tratě:
Kalmit - Landschneckenkalk
Heissbuhl - schwerer Lehm-Loss
Heiligenbaum - muschelkalk
Rozenkranz - Pliozansande

4) Weingut Bernhart
Současní majitelé, Sabine a Gerd Bernhart, spravují vinařství ve 4. generaci. Veškeré pozemky a domy, z 2/3 v Alsasku, byly vlastněny rodinou po dobu nejméně 100 let. Venice Schweigen leží přímo na hranicích s Alsaskem. Láska k vínu a přírodě spojuje celou rodinu i zaměstnance, kteří společně pracují na 16,4 ha. Od roku 2004 jsou členem VDP, čímž se zavázali opravdu k vysokým standardům.
Sám Gerd říká:
"Pracujeme s přírodou. Dává nám rytmus a pokud se s ní zachází pečlivě, dává nám své poklady. Organická vinařství závisí na plodném partnerství všech účastníků vinic. Podporujeme vše živé ve vinohradu. Tato rozmanitost zajišťuje zdravou rovnováhu mezi příjemci a škůdci." Není nutno asi dodávat, že Weingut Bernhart pracuje v BIO režimu. Riesling je pro vinařství důležitý, ale nejdůležitější jsou dozajista burgunské odrůdy s akcentací na Pinot Blanc a Pinot Noir.
Vinařství je vysoce hodnoceno degustátory jako: Gault Millau nebo Eichelmann

Cena degustace bude 399,-Kč a bude obsahovat kvalitní občerstvení a neperlivou vodu. Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, obratem mailem nebo on-line zde níže.

Těšit se na vaši návštěvu bude celý tým Vinného sklepa Újezd 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd