10 x Lehká červená a bílá z jižní Francie

27. 08. 2020
čtvrtek

Vstupné 390,-

Vážené přítelkyně a přátelé vína,
poté, co jsme si v červenci uspořádali hezký růžový večer francouzských vín, budeme se na konci srpna věnovat lehčím vínům červeným a bílým, která jsme pro vás vybrali. Degustace proběhne ve čtvrtek 27.8.2020 od 19h na Vinném Újezdě 19.

Připomeneme si k tomu i Jana Nerudu a to z několika dobrých důvodů.

LOKALITA - Za prvé se scházíme na Malé Straně a s tou byl Jan Neruda spojen silně, žil zde 12 let s rodiči (otec tu měl obchod s tabákem), v domě U dvou slunců (Ostruhová, dnes Nerudova ulice), kde se nachází jeho pamětní deska. Po otcově smrti se s matkou Barborou přestěhoval do domu U tří černých (v řadě textů /asi chybně/ červených) orlů v téže ulici. Na Malé Straně se odehrává – jak jinak – děj Malostranských povídek a také filmu Týden v tichém domě Jiřího Krejčíka). Neruda zde také studoval střední školu a Malou Stranu opustil až po smrti své matky v roce 1869, kdy se přestěhoval na Nové Město. Dále je na Petříně, kam bychom dohodili kamenem (tedy skoro) Nerudova socha (od Jana Simoty z roku 1970). K Malé Straně a Praze vůbec se váže řada Nerudových novinářských prací a fejetonů, které dodnes stojí za přečtení.

Dílo - za druhé - připomínáme notoricky známou Nerudovu Romanci o Karlu IV. (Balady a romance), kde s Buškem z Velhartic popíjí české víno, připomíná se dovoz sazenic z Burgundska a konstatuje se slavné „to víno má svůj zvláštní ráz, zprv trpké, ale milé zas“. Ale to není vše, v mnohem méně známé Baladě o svatbě v Kanaan má Neruda vlastní výklad zázraku - Ježíš je pozván na svatbu a tam najednou začne vadnout zábava a lidé se rozcházejí - došlo víno. A tak, aby dobrá nálada pokračovala, učiní onen zázrak a vodu ve džbánech promění ve víno.To ale nehrozí, vína bude dostatek. Konečně je znám citát Jana Nerudy „Do padesáti jsem miloval, od padesáti je mi líno, do padesáti jsem pivo pil, od padesáti piji jen víno.“.

SRPEN - Za třetí - Jan Neruda zemřel 22. srpna1891 a konečně loni se na dvorku Nerudova 8 konala 15. srpna na počest českého básníka, novináře a literárního kritika Jana Nerudy malá slavnost. Trojice českých spisovatelů Bogdan Trojak, Petr Stančík a Ondřej Hübl přednesli úryvky svých děl v doprovodu autentických vín a jídel, která měl rád sám Neruda.

Leč dosti literatury (volně podle Limonádového Joa – Dosti zoologie!) co jsme pro vás s Ivanem Tomkem připravili? Inu méně známá lehká červená a lehká bílá z jihu Francie. Budeme pít vína z jižní Rhôny, z východního, ale i západního břehu, z Ventoux i z Languedocu.

Když Vám to vyjde, budeme mít radost a těšíme se na hezký večer, opět více věnovaný zábavě než detailnímu studiu vín – podobně jako byl večer růžový. 


Seznam vín k degustaci:

1.Chardonnay 100 % 2018, PROVENQUIERE
Toto chardonnay je lehké, čisté a s osvěžující kyselinou. Ovocné vůně s náznaky jablek a grepu, typická hrušková chuť s troškou ořechu na konci.

2.Secret de Campane blanc 2018, CAMILLE CAYRAN
Vinice jsou na terasách bývalé řeky Aigues vystavené slunci a část v oblasti “le Rouzet”. 80 % bílého Grenache a 20 % Clairette, klasicky zpracovávané. Bílé květy a ovoce s trochou citrusů.

3.Pas de La Beaume blanc 2017, Cairanne
Víno vyrobené z odrůd Grenache blanc (30 %), Roussanne (20 %), Marsanne (30 %) a Viognier (20 %). Barva tohoto vína je křišťálově zlatá v níjemné zelené odlesky. Voní po květech a chutná po bílém ovoci a citrusech.

4.Ventoux blanc Passe Colline 2018, RHONEA
Hrozny ze tří vinic, písčité, pískovcové a kamenitých teras s břidlicí.Svěží víno s jasnou kyselinou a výraznou chutí citrusů. Roussanne, Clairette, Bourboulenc , Grenache blanc.

5.Chardonnay-Viognier 2019, Provenquière
Dobře vyvážená směs dvou odrůd, kde Chardonnay dá více kyseliny a Viognier naopak medové tóny a zralé ovocné tóny.

6.Secret de Campane rouge 2018, CAMILLE CAYRAN
Opět vinice na terasách bývalé řeky Aigues vystavené slunci a část v oblasti “le Rouzet”, 60 % Grenache. 30 % starý Carignan a 10 % Cinsault. 10 % karbonické macerace pro výraznou chuť červeného ovoce. Jen mírné taniny.

7.Ventoux rouge Passe Colline 2017, RHONEA
Vinice pod horou Mont Ventoux, víno kvasí poměrně krátce, 4-8 dní, aby zůstaly jen jemné taniny a vzniklo elegantní, ovocné, ale lehké víno. Carignan, Cinsault, Grenache noir a Syrah.

8.Pas de la Beaume rouge 2018, CAMILLE CAYRAN
Populární lehké červené s ptáčkem, 76 % Grenache, 8 % Syrah, 10 % Carignan, 6 % Cinsault. 20 % se dělá karbonickou macerací s cílem maximální ovocitostI v lehce kořenité chuti.

9.Domaine Carobelle IGP Mediterrannee 2018, RHONEA
Vinice na svazích Mont Ventoux jsou v bio kvalitě, bez chemie a důraz je na zdravé hrozny. Sklízí se v plné zralosti a kvasí pozvolna tradiční cestou. Vzniká hluboce červené víno v plnou ovocnou vůní rybízu a tymiánu, plnou chutí červeného ovoce, třešní a trochou bylinek. Grenache Alicante a Syrah.

10.Air de Remejeanne AOCCôte du Rhône 2016, REMEJEANNE
Grenache a Syrah z mladších vinic z břidlicových teras ve výši 250 m nad mořem. Typické víno západního břehu Rhôny. Po sklizni se hrozny nechají v chladu lehce zakvasit. Pak probíhá normální kvašení při 25-30 stupních a končí zráním 6 – 12 měsíců v betonových tancích.

 

Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, mailem vinnyujezd@vinnyujezd.cz nebo on-line zde níže. Vína si po degustaci budete moci nakoupit za příznivé ceny. Cena degustace je stanovena na 390,-.
Degustace bude doplněna o kvalitní občerstvení a neperlivou vodu.

Těšit se na vaši návštěvu bude Ivan Tomek a tým VSU 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd