Alsasko, degustace 12. novinek v ČR

23. 05. 2019
čtvrtek

Vstupné 499,-

Vážení přátelé,
rádi bychom vás pozvali na degustaci vín z francouzského regionu Alsasko. Po důkladné selekci vín a vinařství jsme vybrali dvě vinařství, která jsme přidali do našeho portfólia. Jedná se o vinařství Domaine Edmond Rentz a Domaine Jean-Louis a Fabienne MANN - popis viz.níže.                                                                                     Jedinou významnou oblastí AOC Francie kde lze spatřit jméno odrůdy na etiketě je Alsasko. Jeho rozloha o přibližně 12 000 hektarech je cca o jednu třetinu menší než rozloha vinic České Republiky. Existuje zde však jen jedna apelace pro vína šumivá, a to AOC Crémant d'Alsace a dvě apelace pro vína tichá - AOC Alsace a AOC Alsace Grand Cru (posledně jmenovaná, která se vztahuje pouze na 51 přísně delimitovaných vinic neboli lieux-dits, se dá přirovnat k apelacím jednotlivých vinic v Burgundsku.

Degustace proběhne v prosorech Vinného sklepa Újezd 19 ve čtvrtek 23.5.2019 od 19h.

Domaine Edmond Rentz
Vinohrady Domaine Edmond RENTZ se rozprosírají v různých alsaských regionech (Zellenberg, Riquewihr, Hunawihr, Ribeauvillé, Bergheim), z nichž získávají mnoho pozitivního pro výrobu vína. Jedná se samozeřjmě o rozlišné tratě a půdní složení: Froehn, Lerchenberg, Rotenberg, Burg, Grafenreben. Každý půdní typ přináší do vína unikátní specifika: vysoce kvalitní víno závisí na zdravé půdě tak jako na vlastním lokaci. Thomas RENTZ začal pracovat ve vinařství v roce 1785. Od roku 1995 pracují na stejném místě Catherine and Patrick RENTZ, kteří navazují na dlouhou tradici a přidávají do vinařství svou osobitost. Pracují samozřejmě s typickými alsaskými odrůdami: Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat d'Alsace, Pinot Gris, Gewurztraminer and Pinot Noir. Catherine je stělesněním alsaského slunce. Veselá mysl, dobrá nálada a chuť na víno z ní přímo vyzařuje.
Grand Cru vinohrady: Sonnenglanz, Schoenenbourg a Froehn

Domaine Jean-Louis a Fabienne MANN
Domaine Jean-Louis a Fabienne MANN se nachází v Eguisheimu, v srdci alsaských vinic, 7 km jižně od Colmaru. Tato rozsáhlá oblast kolem Colmaru těží z mikroklimatu s mimořádně nízkými srážkami (méně než 400 milimetrů vody za rok). Pozemek má nyní 12 hektarů révy s roční produkcí 45.000 lahví. Od roku 2008 jsou všechny ročníky certifikovány "Organic" při průměrných výnosech 45 hektolitrů / hektar.                                                                                                                                                V druhé polovině dvacátého století se Mannům narodili tři chlapci, Jérôme, Sébastien a François. Sébastien, druhý syn z bratrů, je velmi zapálený do vinařství. Získal titul BTS - Vinařství Oenologique a následně se zúčastnil četných stáží v renomovaných vinařských oblastech, jako jsou Champagne a Côtes Rotie. Několik měsíců také studoval vinařství v Rakousku nebo v Austrálii. Po svém návratu Sébastien přirozeně integruje doménu svých rodičů a přináší nový, doplňující pohled.

Sébastien Mann: "Jsme zavázáni k hodnotám úcty k terroiru, na celé vinice pracujeme v režimu bio a biodynamika. Podporujeme dobré fungování půdy a podporujeme zakořenění vinné révy do hloubky. Plnně podporujeme specifičnost geologie Alsaska, jako jsou naplaveniny, růžový pískovec, žula a vápenec."
Co ještě Sébastie zavádí: nepoužívá syntetických výrobků, všechny hrozny se sbírají ručně, aby se zabránilo jejich rozdrcení a uchování všech vůní, jemné a dlouhé lisování, přirozené kvašení na původních kvasinkách (které přinášejí osobitost každému vínu), ležení na kalech nejméně jeden rok.
Grand Cru vinohrady: Pfersigberg a Eichberg
Ostatní Vinohrady: Altengarten, Sungass, Ortel, Kleinfeld, Rosenberg, Letzenberg, Logelberg, Steinweg, Dorfburg.

Seznam degustovaných vín:
Domaine Edmond Rentz
1) Crémant, tradition
2) Edelzwicker
3) Pinot blanc, Traditionnels
4) Riesling, Les Comtes
5) Riesling, GC, Schoenenbourg
6) Gewürztraminer, Traditionnels

Domaine Jean-Louis a Fabienne MANN
7) Sylvaner, Le mouton bleu
8) Pinot blanc, 17
9) Riesling, Altengarten
10) Riesling EXA DRY
11) Pinot gris, Ortel
12) Pinot noir CHEMIN DU SOLEIL

pozn.: pořadí vín se v den degustace může změnit

Jednotlivá vína představí a degustací vás provede pan Jiří Dvořák.

Cena degustace bude 499,-Kč a bude obsahovat i sýry a neperlivou vodu.
Vína si budete moci nakoupit po degustaci za mimořádné ceny. Rezervaci můžete učinit obratem mailem, telefonicky 257 317 410, 608 256 471 nebo on-line zde níže.


Těšit se bude na Vaši návštěvu
Všichni z Vinného Újezda 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd