Velká cesta po jihozápadu Francie

16. 09. 2021
čtvrtek

Vstupné 475,-

Je podzim, pojďme spolu na cestu po jihozápadu. Od základů po vrcholová vína oblastmi Bergerac, Côtes du Quercy, Côtes du Tarn a Gaillac.

Degustace na Vinném Újezdě 19 - 11 vzorků

Dobrý den,

Zveme vás na ochutnávku vín z oblastí zvané Sud-Ouest, tedy Jihozápad, která navazuje na Bordeaux a táhne se na jih až k Languedocu. Spadá sem několik samostatných oblastí, většinu z nich ochutnáme. Degustace proběhne na Vinném Újezdě 19 ve čtvrtek 16.9.2021 od 19h.

Bergerac

Od antiky přes kláštery středověku se zde pěstuje víno. Oblast je asi 100 km východně od Bordeaux, navazuje na tuto oblast, je na sever od Cahors a Cotes du Quercy. Má podobnou strukturu odrůd, tedy hlavně Cabernety a Merlot. Oblast byla vždy trochu ve stínu Bordeaux, má vína trochu měkčí a méně trvanlivá, i proto, že jsou zde chladnější zimy a teplejší léta. Kolem Montbazillacu se dělají sladká botrytická vína

Côtes du Quercy

je oblast asi 150 km od Bordeaux, na sever od Gaillacu a na jih od Cahors. Vína se zde pěstují od středověku především díky mnichům a klášterům. Vinice jsou stejně daleko od Atlantiku i Středozemního moře, také s chladnějšími zimami než u moře a teplejším létem. Dominantní odrůdou (povinně) je Cabernet Franc, doplněný často Merlotem, Cotem (Malbec), Tannatem, vyjímečně se objevuje i Gamay.

Gaillac – pozapomenutá dávná oblast v jihozápadní Francii

AOC Gaillac v spojuje také vlivy Atlantiku i Středozemního moře. Vína se zde podle archeologických nálezů pěstovala ještě před příchodem Římanů, což z ní dělá společně s Côte Rôtie nejstarší oblastí vína v celé Francii. Víno bylo sváženo po řece Tarn do Girondy a Atlantického oceánu již v době, kdy ještě vinice v Bordeaux neexistovaly. I tato oblast se dostala do stínu Bordeaux i proto, že transport po řece tamní vinaři blokovali. Tradice se projevuje i v tom, že se zde dodnes pěstují jinde neznámé tajemné odrůdy jako Mauzac, Len de l'el, Ondenc, Braucol, Duras, Prunelard ad.

V roce 2016 vyšla detektivka Petra Maye: Kritik (Host, Brno), která se odehrává právě v Gaillacu a řeší vraždu kritika vína. Několik výtisků máme k dispozici, pokud máte zájem.

Côtes du Tarn

Oblast IGP vín na východ od Gaillacu kolem města Albi. Vliv Středozemního može je zde silnější, teplé léto i podzim nechává vína lépe dozrávat. Oblast zasahuji i větry od Atlantiku a je zde proto méně chorob. Podobně jako v Gaillacu je zde velký podíl tradičních, jinde neznámých odrůd.

Seznam vín k degustaci:

1) Vigne - Lourac AOC Gaillac Natives grapes 2016
100 % Braucol, místní, u nás neznámá odrůda. Vinice na vápenci, ruční probírka hroznů, sklizeň v plné zralosti. Kvasí v tancích při kontrole teploty a půl roku leží v láhvích.
Kořenitá lehce vanilková vůně doplňuje červené ovoce.
2) Chateau Larroze AOC Gaillac 2016
Duras, Braucol a Syrah. Vinice u obce Senouillac. Pomalé kvašení při 26 stupních, jen přírodní kvasinky. Kořenitost Durasu, struktura Braucolu a červené ovoce Syrahu. Zraje 18 měsíců ve sklepě.
3) Chateau la Tour Olivier AOC Cotes du Tarn 2015
Duras Braucol Syrah Merlot Cabernet Sauvignon Vinice u vesnice Cahuzac sur Vère, vybrané vinice, bio kvalita, pomalé kvašení při kontrole teploty. Jemnost Durasu a struktura Braucolu místních odrůd jsou doplněny známými odrůdami.
4) Le Rubis AOC Gaillac 2016
Duras - Braucol – Syrah. Vinice kolem Senouillacu s vápencovým podložím a povrchovými úlomky. Pomalé kvašení při kontrole teploty, jen přírodní kvasinky.
5) Chateau Les Meritz (cuvée prestige) AOC Gaillac 2014
Braucol - Duras - Syrah - Cabernet Sauvignon. Vinice na vápenci u obce Senouillac. Typická chuť malých červených plodů a koření.
6) Tourelles en Quercy, AOC Coteaux de Quercy
Cabernet Franc, Merlot Vinice na šotolinových terasách nad řekou Lot u Montpézacu. Tradiční kvašení při 30 – 32 stupních. Plná chuť Cabernetu a jemností Merlotu s dlouhým dozvukem.
7) Chevaliers de Terasses, AOC Bergerac 2014
Merlot 60 %, Cabernet Franc 40%. Vinice nedaleko Dordogne, pomalé kvašení při kontrole teploty. Jemná hladkost Merlotu doplněná cabernetovými tóny rybízového listí a koření.
8) Chateau Monestier la Tour 2014 AOC Bergerac
60 % Cabernet Franc a 40 % Merlot . Jílové vinice na vápenci, ruční sklizeň, pomalé kvašení, jen přírodní kvasinky. Leží 15 měsíců v sudech, přitom 1/3 jsou nové sudy,1/3 roční a 1/3 dvouleté sudy.
9) Terrae Veritas AOC Gaillac
Braucol - Duras - Syrah - Cabernet Sauvignon. Jílové vinice na vápenci, pomalé kvašení každé odrůdy zvlášť, bez přidaných kvasinek. Rok a půl leží v tancích. V chuti tóny tabáku, fialek a černého rybízu, jemné taniny.
10) Finctum in Querceis Doliis 2015 AOC Gaillac
Braucol, Duras, Syrah, Merlot a Cabernet Sauvignon. Výběr z nejlepších vinic – selection parcellaire u vsi Senouillac. Odrůdy kvasí samostatně při kontrole teploty a po scelení letí rok v sudech. Aroma rybízu, světlého tabáku a černého rybízu, trocha dřeva.
11) L´Ame de Vigne Lourac 2014 AOC Gaillac
Braucol - Duras - Syrah - Cabernet Sauvignon. Výběr z nejlepších a nejméně 60letých kamenitých vinic - selection parcellaire, vieilles vignes. Odrůdy kvasí samostatně při kontrole teploty a po scelení leží dva roky v sudech. Chuť světlého tabáku a černého rybízu, trocha dřeva.

Cena degustace bude 475,-Kč a bude obsahovat i sýry, salámy a neperlivou vodu.
Vína si budete moci nakoupit po degustaci za mimořádné ceny. Rezervaci můžete učinit mailem, telefonicky 257 317 410, 608 256 471 nebo on-line zde níže.

Těšit se bude na Vaši návštěvu

Ivan Tomek a VSU 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd