Corton nebo Hermitage?? Souboj kopců!

30. 03. 2017
čtvrtek

Vstupné 2500,-

Souboj kopců a né ledajakých :-)
Ojediněná vertikála dvou legend.
Corton nebo Hermitage??

Přátelé,
pro opravdové vinné nadšence jsme přichystali ochutnávku, která se v ČR jen tak nevidí. Zaměříme se při ní na dvě mimořádné polohy a dvě mimořádná vinařství ve Francii. V Burgundsku v nejvyšších patrech kopce Corton se nachází Grand Cru nazvané Corton Charlemagne. Vinařství Bonneau du Matray dělá pouze jedno bílé víno samozřejmě z odrůdy CHardonnay - ukážeme si zajímavou vertikálu. "Předskokanem" této vertikály bude Chardonnay z vinařství Domaine Louis Jadot, což není třeba představovat.
     V druhé půlce degustace se seznámíme s kopce Hermitage u městečka Tain l´Hermitage na severní Rhôně. Tato poloha je opět opředena mnohými mýty, opravdovým vrcholem na tomto kopci je bájná poloha Le Chapelle.
Každopádně Paul Jaboulet Aine je z povolaných, jehož vína z této polohy stojí za to ochutnat. Začneme bílou kupáží Marsanne a Roussanne pojmenované Chevalier de Sterimberg. Krásně udělaná dlouhověká kupáž. Dále se již zaměříme na odrůdu číslo jedna - Syrah a představíme tři ročníky, které by měly dokumentovat co tato výjimečná poloha a odrůda spolu umí. Degustace proběhne ve čtvrtek 30.3.2017 od 19h ve Vinném Újezdě 19.
 
SEZNAM VÍN K DEGUSTACI:

1) Corton-Charlemagne GC Louis Jadot 2009 Francie Bourgogne
2) Corton-Charlemagne GC Bonneau du Martray 2007 Francie Bourgogne
3) Corton-Charlemagne GC Bonneau du Martray 2004 Francie Bourgogne
4) Corton-Charlemagne GC Bonneau du Martray 2001 Francie Bourgogne
 
5) Chevalier de Sterimberg blanc Paul Jaboulet Aine 2013 Francie Hermitage,Rhone
6) La Chapelle Paul Jaboulet Aine 2006 Francie Hermitage,Rhone
7) La Chapelle Paul Jaboulet Aine 2001 Francie Hermitage,Rhone
8) La Chapelle Paul Jaboulet Aine 1997 Francie Hermitage,Rhone

Zmínka o Bonneau du Martray:
Jean Charles le Bault de la Morinière je velmi skromný muž, přitom má jednu z nejlepších parcel Chardonnay na kopci Corton a dělá nejlepší Corton-Charlemagne, na čemž se opakovaně shodují všichni degustátoři. Je to
vytříbený muž se smyslem pro detail. A stejná jsou i jeho vína. Vinice tvoří jeden celek, což je velkou výhodou pro styl vinohradnictví, který zde aplikují - biodynamika. Parcelu mají pak rozdělenou na další mikroparcely, ke kterým přistupují individuálně.  Právě díky na Burgundsko velké parcele, dělá pouze jeden Corton-Charlemagne a má možnost odlišného způsobu prodeje své produkce, než je dnes zvykem. Na trh pouští pouze část z nového ročníku, zbytek vína je uložen ve sklepě vinařství a znovu je nabízí až po několika
letech. Důvod je zcela prozaický. Corton-Charlemagne od Bonneau du Martray je víno, které velmi dobře a pomalu vyzrává.

Zmínka o Paul Jaboulet Aine:
Vinařství bylo založeno v roce 1834 Paulem Jabouletem. Během dlouhé historie ve vedení firmy dala rodina Jaboulet dohromady vinice v nejprestižnějších oblastech Severní Rhône.V jejím vlastnictví je i nejznámější vinice na samém vrcholu kopce Hermitage s názvem La Chapelle.Tato vinice s exkluzivní polohou produkuje vína nejvyšší kvality a patří mezi ikony Côtes-du-Rhône. Kapličku, podle které je víno pojmenované a kterou v roce 1235 postavil rytíř Gaspard de Stérimberg po svém návratu z křížových cest,
koupila rodina Jaboulet v roce 1929 a je stále jejím majetkem. Celkových 100 hektarů vinic firmy Paul Jaboulet Ainé je obhospodařováno s nejvyšší možnou péčí a s důrazem na nízký výnos a vysokou kvalitu pěstovaných hroznů. V osmdesátých letech minulého století vybudovala firma nedaleko města Tain nové sklepy, společně s komplexem vinařství. Původní sklepy v Tain I´Hermitage dnes používá pro zrání vín v dubových sudech. Dominantní odrůdou je Syrah, který velice sensitivně reaguje na terroir a klimatické změny. O prestiži svědčí i fakt, že La Chapelle 1961 byl zařazen mezi 20 nejlepších vín 20. století.

Degustací vás provede a vína představí sommelier Lukáš Tala. Součástí ochutnávky budou i sýry, šunky, paštiky, pečivo a mnoho neperlivé vody.

Cena degustace - 2500,-Kč.

Rezervovat si svá místa můžete mailem, telefonicky 257 317 410 (po 16h), 608 284 324 nebo on-line přes naše webové stránky - zde níže.

Těšíme se na vás.


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd