Degustace Alsasko - region jednoodrůdových vín

15. 02. 2023
středa

Vstupné 790,-

středa 15.2.2023 od 19h, 10 vzorků - 5+5, dvě vinařství, jeden region ALSASKO

Vážení přátelé,
rádi bychom vás pozvali na degustaci vín z francouzského regionu Alsasko. Do degustace jsme zařadili 5+5 vzorků vín. První pětice bude reprezentovat Domaine Rentz, které produkuje vína svěží, pitelná, vyvážená, odrůdově charakteristická a přímá. Moc nás baví komunikovat s Catherinou Renz, z které vyzařuje zájem o víno, život a dobrá nálada ji nikdy neopouští. Zástupcem druhé pětice vín, které nám připadá stále jako zjevení, je Domaine Jean-Louis a Fabienne MANN. Chutě vín jsou mohutné, ale přitom elegantní, vůně jsou nekonečné. Víno ve sklence vám evokuje nové a nové prožitky. Čím je v ní déle, tím se odehrává další nový příběh. Moc nás to baví. A co říká přímo enolog Sébastien Mann:
"Jsme zavázáni k hodnotám úcty k terroiru, na celé vinici pracujeme v režimu bio a biodynamik. Podporujeme dobré fungování půdy a podporujeme zakořenění vinné révy do hloubky. Plně podporujeme specifičnost geologie Alsaska, jako jsou naplaveniny, růžový pískovec, žula a vápenec."

Rádi vás přivítáme na této degustaci, která nám odtajní tuto krásnou oblast ve dvou rovinách, dvou vinařstvích. Degustace proběhne v prosorech Vinného sklepa Újezd 19 ve středu 15.2.2023 od 19h.

Alsasko:
Jedinou významnou oblastí AOC Francie kde lze spatřit jméno odrůdy na etiketě je Alsasko. Jeho rozloha o přibližně 12 000 hektarech je cca o jednu třetinu menší než rozloha vinic České Republiky. Existuje zde však jen jedna apelace pro vína šumivá, a to AOC Crémant d'Alsace a dvě apelace pro vína tichá - AOC Alsace a AOC Alsace Grand Cru (posledně jmenovaná, která se vztahuje pouze na 51 přísně delimitovaných vinic neboli lieux-dits, se dá přirovnat k apelacím jednotlivých vinic v Burgundsku.

Pár vět o vinařství Rentz:
Vinohrady Domaine Edmond RENTZ se rozprostírají v různých alsaských regionech (Zellenberg, Riquewihr, Hunawihr, Ribeauvillé, Bergheim), z nichž získávají mnoho pozitivního pro výrobu vína. Jedná se samozřejmě o rozlišné tratě a půdní složení: Froehn, Lerchenberg, Rotenberg, Burg, Grafenreben. Každý půdní typ přináší do vína unikátní specifika: vysoce kvalitní víno závisí na zdravé půdě tak jako na vlastním lokaci. Thomas RENTZ začal pracovat ve vinařství v roce 1785. Od roku 1995 pracují na stejném místě Catherine and Patrick RENTZ, kteří navazují na dlouhou tradici a přidávají do vinařství svou osobitost. Pracují samozřejmě s typickými alsaskými odrůdami: Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat d'Alsace, Pinot Gris, Gewurztraminer and Pinot Noir. Catherine je ztělesněním alsaského slunce. Veselá mysl, dobrá nálada 
a chuť na víno z ní přímo vyzařuje.


Pár vět o vinařství Mann:
Domaine Jean-Louis a Fabienne MANN se nachází v Eguisheimu, v srdci alsaských vinic, 7 km jižně od Colmaru. Tato rozsáhlá oblast kolem Colmaru těží z mikroklimatu s mimořádně nízkými srážkami (méně než 400 milimetrů vody za rok). Pozemek má nyní 12 hektarů révy s roční produkcí 45.000 lahví. Od roku 2008 jsou všechny ročníky certifikovány "Organic" při průměrných výnosech 45 hektolitrů / hektar. V druhé polovině dvacátého století se Mannům narodili tři chlapci, Jérôme, Sébastien a François. Sébastien, druhý syn z bratrů, je velmi zapálený do vinařství. Získal titul BTS - Vinařství Oenologique a následně se zúčastnil četných stáží v renomovaných vinařských oblastech, jako jsou Champagne a Côtes Rotie. Několik měsíců také studoval vinařství v Rakousku nebo v Austrálii. Po svém návratu Sébastien přirozeně integruje doménu 
svých rodičů a přináší nový, doplňující pohled.

Seznam vín k degustaci:
Domaine Rentz:
1) Pinot blanc 2019
2) Pinot Gris 2018
3) Sylvaner VV 2018
4) Muscat VV 2019
5) Gewurztraminer 2019

Domaine Mann
6) Pinot Blanc 2017
7) Sylvaner Mouton Bleu 2018
8) Riesling Altengarden    2018
9) Riesling exa dry 2018
10) Pinot Gris ORTEL 2016

Vstupné na tuto degustaci bude 790,-.

Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410(po-pá od 17h), 608 256 471, mailem vinnyujezd@vinnyujezd.cz nebo on-line zde níže. Vína si po degustaci budete moci nakoupit za příznivé ceny.

Těšit se na vaši návštěvu budou všichni z Vinného sklepa Újezd 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd