DLOUHÝ STŮL - LOIRA, AOC CHEVERNY, 3 vinařství

13. 08. 2020
čtvrtek

Vstupné na neomezenou degustaci 600,- nebo přes víněnky (1ks = 30Kč)

Přátelé, vinní nadšenci,
neustále nás baví partnerství "řeky a vína". Vliv řeky na vinnou révu je od nepaměti příznivý. My z Vinného Újezdu 19 dovážíme vína z povodí Rýna, Rhony, Ebra a také Loiry. Posledně zmíňenou řeku se pokusíme vyzdvihnout a ukázat si její možnosti při této degustaci. Objevili jsme zajímavou oblast, která není v ČR až tak známá a přivezli jsme do Čech první vlaštovky ze třech vinařství z oblasti AOC Cheverny. Jedná se o vinařství: Domaine Pascal Bellier, Domaine Huguet, Domaine Sauger.

Cheverny je francouzská vinařská oblast v údolí Loiry, která vyrábí suchá bílá vína, červená vína a růžová vína. Oblast získala status AOVDQS ( Appellation d'Origine Vin
Délimité de Qualité Supérieure ) v roce 1973 a poté AOC ( Appellation d'Origine Contrôlée ) dne 26. března 1993, kdy byly schváleny nové regulační zákony. Vinařská oblast se rozkládá na 532 hektarech v rámci 24 obcí departementu Loir-et-Cher. Bílá vína se vyrábí z hroznů Sauvignon Blanc v poměru 60% -80%, ve směsi s Arbois , Chardonnay nebo Pineau Blanc de la Loire. Malý podíl se používá na šumivá vína. Mezi červená vína patří Gamay, v poměru 40% -65%, ve směsi s Pinot noir. Cabernet Franc a Côt(Malbec) lze použít k výrobě až 15% vína. Základní výnos je stanoven na 50 hl / ha pro červená vína, 55 hl / ha pro růžová vína a 60hl / ha pro bílá vína. Bílá vína z hroznů Romorantin nesou označení Cour-Cheverny.

Ochutnáte i starověkou odrůdu ROMORANTIN!


SEZNAM VÍN NALZNETE ZDE NÍŽE:
Domaine Sauger
AOC Cheverny blanc Tradition
AOC Cheverny blanc V.V.
AOC Cheverny rouge Tradition
AOC Cheverny rouge V.V.
IGP Val de Loire Blanc - "Why Not?"
AOC Cheverny Blanc VV Cuvée Canalys
AOC Cour-Cheverny - Cuvée "Des Lys"
AOC Cour-Cheverny - "Just Wooded"
Sauvignon Blanc Parfum d'Automne

Domaine Huguet
White Cheverny 2019
Red Cheverny 2019
Red Cheverny 2018

Domaine Pascal Bellier
Cheverny blanc 2019
Cheverny rosé 2019
Cheverny blanc soure - Romorantin 2018
Cheverny rouge 2019

Popis degustačního dne:
Kdy: čtvrtek 13.8.2020 od 17h - 23h
Kde: Vinný sklep Újezd 19
Typ degustace: průchozí se sklenkou v ruce
Cena za neomezenou neřízenou degustaci: 600,- Kč nebo přes víněnky(1ks=30,-Kč)

Seznam vinařství:
1) Domaine Pascal Bellier
Nachází se ve Vineuilu v údolí Loiry, v blízkosti Blois a přímo nad řekou Loirou. Právě zde v Cheverny Pascal pěstuje svůj Cabernet Franc, Pinot Noir a Gamay na křemičité hlíně a Sauvignon Blanc, Chardonnay a Romorantin na písčité, oblázkové půdě. Průměrná réva je stará kolem 20 let, některá však až 50 let, ale má i vysloveně mladou révu. Jeho vína vykazují živost a živost a odrážejí jeho úsilí aby udržel zemi v harmonii. V Cour-Cheverny Pascal produkuje vyhledávaný Romorantin, který i nadále pečlivě ukazuje svou dlouhověkost.

2) Domaine Huguet
Statek se nachází na břehu řeky Loiry mezi hrady BLOIS a CHAMBORD.Vinařství přechází od roku 1873 z otce na syna. Vinice leží na křemíkové kamenné plošině vystavené směrem k Loiře, což dává jejich vínu velmi specifickou chuť. Vinice Cheverny se rozprostírá mezi Loire a Sologne.
Guide Hachette des Vins napsal:
"Tento statek o rozloze 10 ha se nachází na levém břehu Loiry mezi Blois a Chambord. Jejich Pinot Noir a Gamay vysazené v kamenitých půdách břehů Loiry dávají víno s kyticí velmi zralých červených plodů. Krásně se bude pít například se smaženým telecím masem." Už jen, že je zařadili do tohoto průvodce svedčí o mimořádnosti jejich vín.


3) Domaine Sauger
Rodinné panství po 5 generací. François-Sylvain, Eugène, Lucien, Marcel a Philippe se navzájem vystřídali od roku 1870. V roce 1920, dědeček Lucien, provozoval 4 Ha vinné révy v hybridních odrůd. Víno bylo prodáno místnímu obchodníkovi. V roce 1972 byly 4 ha vinné révy zcela znovu vysazeny ušlechtilými odrůdami, jako je Sauvignon blanc, a již se vína běžně lahvovala. V roce 1988 přebírá vinařství Philippe, poté, co získal titul BEPA ve vinařství-oenologii. V té době mělo vinařství 7ha.
Dnes má doména 30Ha v oblasti Cheverny. Statek se nachází jižně od Loiry, v blízkosti hradů Cheverny, Chambord, Blois a Chenonceaux. Půda se obvykle skládá z písků a jílů a místy jsou půdy křemičité. Vinná réva se skládá převážně z Sauvignon Blanc a Chardonnay - 70% vinic a Pinot Noir (převládající), Gamay a Côt (Malbec).


Ochutnávky doplníme dobrým pečivem a neperlivou vodou.

Poprosíme o rezervaci, kterou můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, mailem vinnyujezd@vinnyujezd.cz nebo on-line zde níže. Rezervace slouží jako informace pro Vinný sklep Újezd 19. Lépe se na vás připravíme :-). Můžete samozřejmě přijít i bez rezervace.

Těšit se na Vaši návštěvu budou všichni z Vinného sklepa újezd 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd