Domaine Edmond Rentz, Alsasko - dovezli jsme nové ročníky a ukázková čistota vín, 1.degustace

23. 06. 2020
úterý

Vstupné 400,-
Vážení přátelé,
rádi bychom vás pozvali na degustaci vín z francouzského regionu Alsasko, při níž se zaměříme na vína z nového ročníku z Domaine Edmond Rentz. Těšíme se na vína, která jsou plná slunce a jsou jasným rukopisem vinařů. Francouzské Alsasko je spolu příhraniční německou Falcí jedna ohromná zahrada, do jejíž vinohradů se opravdu vyplatí ponořit. Jedná se o nejmenší francouzský region dvou departementů (Bas-Rhin a Haut-Rhin) a Lotrinsko je jeho západní soused se čtyřmi departementy. Rozděluje je horský masiv Vosges (Vogézy), který vévodí alsaskému počasí: Když přes něj ze západu přecházejí dešťová mračna, většinou vyloží svůj náklad už na západních stráních, což odnese pochopitelně Lotrinsko. Vinice v Alsasku pak dostávají mimořádné dávky slunečního svitu a prší jen natolik, aby kraj netrpěl velkým suchem. Také je jedinou významnou oblastí AOC Francie kde lze spatřit jméno odrůdy na etiketě je Alsasko. Jeho rozloha o přibližně 12 000 hektarech je cca o jednu třetinu menší než rozloha vinic České Republiky. Existuje zde však jen jedna apelace pro vína šumivá, a to AOC Crémant d'Alsace a dvě apelace pro vína tichá - AOC Alsace a AOC Alsace Grand Cru (posledně jmenovaná, která se vztahuje pouze na 51 přísně delimitovaných vinic neboli lieux-dits, se dá přirovnat k apelacím jednotlivých vinic v Burgundsku. I my si společně dvě vína z apelace AOC Alsace Grand Cru ochutnáme. Degustace proběhnou v prosorech Vinného Újezdu 19 v úterý 23.6. a ve čtvrtek 25.6.2020 vždy od 19h.
 
Domaine Edmond Rentz
Vinohrady Domaine Edmond RENTZ se rozprosírají v různých alsaských regionech (Zellenberg, Riquewihr, Hunawihr, Ribeauvillé, Bergheim), z nichž získávají mnoho pozitivního pro výrobu vína. Jedná se samozeřjmě o rozlišné tratě a půdní složení: Froehn, Lerchenberg, Rotenberg, Burg, Grafenreben. Každý půdní typ přináší do vína unikátní specifika: vysoce kvalitní víno závisí na zdravé půdě tak jako na vlastním lokaci. Thomas RENTZ začal pracovat ve vinařství v roce 1785. Od roku 1995 pracují na stejném místě Catherine a Patrick RENTZ, kteří navazují na dlouhou tradici a přidávají do vinařství svou osobitost. Pracují samozřejmě s typickými alsaskými odrůdami: Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat d'Alsace, Pinot Gris, Gewurztraminer and Pinot Noir. Catherine je stělesněním alsaského slunce. Veselá mysl, dobrá nálada a chuť na víno z ní přímo vyzařuje. Kdo byl na našich oslavách 15.výročí začátkem března 2020 a mohl se stavit u stánku Catherine, dozajista nám tato slova potvrdí.
Grand Cru vinohrady: Sonnenglanz, Schoenenbourg a Froehn
 
Seznam degustovaných vín:
1) Edelzwicker
2) Sylvaner, VV, Traditionnels
3) Pinot blanc, Traditionnels
4) Pinot gris, Traditionnels
5) Muscat d'Alsace, VV, Traditionnels
6) Riesling, Les Comtes
7) Riesling, Grand Cru, Sonenglanz
8) Riesling, Grand Cru, Schoenenbourg
9) Gewürztraminer, Traditionnels
pozn.: pořadí vín se v den degustace může změnit
 
Jednotlivá vína představí a degustacemi vás provede pan Jiří Dvořák.

Cena degustace bude 400,-Kč a bude obsahovat i sýry a neperlivou vodu.
Vína si budete moci nakoupit po degustaci za mimořádné ceny. Rezervaci můžete učinit obratem mailem, telefonicky 257 317 410, 608 256 471 nebo on-line zde níže.
 
Těšit se bude na Vaši návštěvu
Jiří Dvořák, Daniel Keřlík a Karel Klubal

Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd