"KGB" - Kesseler, Guntrum, Becker - mimořádná vína a několik novinek a rarit v ČR

28. 11. 2019
čtvrtek

Vstupné 590,-

Jeden z nejlepších Pinotů, který jsme v poslední době ochutnali a mág červených vín August Kesseler z Assmannshausenu - Cuvée Max Pinot Noir 2013
Riesling od Guntrumů s námi oslaví svátek v ČR - ročník 1989 stále žije mezi námi - Oppenheimer Schützenhütte Riesling auslese 1989
Stále populárnější Rieslingy od Beckerů a jejich chuťová pecka Kalmit Riesling 2017

Přátelé, příznivci kvalitních vín,
další degustace, která proběhne ve čtvrtek 28.11.2019 od 19h v prostoru Vinného sklepa Újezd 19, nás zavede do tří německých oblastí a ukáže nám tři vinaře, kteří zastupují i symbolizují jednotlivé regiony - Pfalz(Weingut Becker), Rheinhessen(Weingut Guntrum) a Rheingau(Weingut Kesseler). Tento večer si představíme i dvě raritní vína:
Oppenheimer Schützenhütte Riesling auslese 1989, Weingut Guntrum
- víno, které se již nedá běžně koupit. Překvapí nás neuvěřitelnou živostí i po 30 letech.
 
Cuvée Max Pinot Noir 2013, Weingut August Kesseler
- jestli umí udělat ve vinařství Augusta Kesselera Riesling, tak ještě lépe umí Pinot Noir.
Toto víno, věnované jejich dlouholetému vinaři Maxi Himstedtovi, pochází z některých nejstarších vinic vinařství, z vinic do 80 let. Cuvee odhaluje s každým douškem něco víc ze své slávy: na patře svůdná hladkost s velkou rozmanitostí a teplem, kombinovaná s kořenitými, ale také šťavnatými tóny, které jdou ruku v ruce s jasně otevřenými vůněmi vyzdvihuje hořce sladké třešně a čerstvé bylinky. Špičková burgundská kvalita s velmi individuálním charakterem.
 
Weingut Becker
Nedaleko od malebné vesnice Ilbesheim, uprostřed vinic, leží vinařství Heissbühlerhof. Zde žije, pracuje a užívá života rodina Becker. Obhospodařují celkem 14 ha. Logo motýla, který zároveň i připomíná písmeno B se jim stal  osudným. Motýl symbolizuje i rovnováhu v přírodě, kterou vinaři velmi zdůrazňují.  Aby chránili révu, nepoužívají chemicky syntetické pesticidy, herbicidy, dusíkaté minerální hnojiva a genetické inženýrství. Ekologické vinohradnictví nekončí s bio-udržitelným hospodařením ve vinici a sklepě. Ale například: Solární energii již několik let používají k výrobě elektřiny a teplé vody. K vytápění se používá dřevo. Jako logickým důsledkem této proměny, byl koncem roku 2011 vstup do spolku Bioland. Odrůdovou skladbu mají jasnou. Burgundské odrůdy a Dornfelder se pěstují na přibližně 30% plochy. Milují ty těžké vápnité sprašově-jílovité půdy, které dominují v Ilbesheimu. Na zvlášť zajímavých polohách je pěstován Riesling, cca na 15% plochy. Zbývající část vinohradu sdílejí odrůdy, jako jsou Gewürztraminer, Sauvignon Blanc a Merlot.
 
Weingut Guntrum
Dále prochutnáme vína z hessenského vinařství Weingut Louis Guntrum. Jedná se o prvotřídní vinařství v regionu Rheinhessen, které v současnosti vede majitel pan Louis Konstantin Guntrum v 11. generaci. Veledůležitou osobou je winemaker pan Dirk Roth, který pracoval také v ikonickém Schloss Vollrads. Dirk ladí vína opravdu mistrovsky a jeho práce s detailem je mimořádná, i když jak rád říká “sweet idleness in the cellar”, což berme v jeho případě s velkou nadsázkou. Celý tým jim šlape jako dobře promazaný stroj a o jejich výsledky bychom se rádi s vámi podělili. 
Pár informací o vinařství:
Budovy a sklep vinařství Louis Guntrum se nacházejí přímo na řece Rýn, mezi Niersteinem a Oppenheimem. V současnosti vede vinařství pan Louis Konstantin Guntrum, který je pokračovatelem rodinné tradice již v 11. generaci. Pan Guntrum je jediným vlastníkem a ředitelem vinařství. Rozloha vinohradů činí 11 ha, roční produkce: 90,000 lahví, top polohy jsou :Nierstein Orbel, Pettenthal, Oelberg a Hipping, Oppenheimer Cross a Sackträger a jaké je podloží : jíl-spraše, slín- jíl. Vinařství je dlouhodobě zařazeno
v Gault – Millau!
 
Weingut August Kesseler
Posledním vinařstvím, které i ukončí naší degustaci s jedniným zástupným, ale absolutně jedinečným vzorkem je vinařství Augusta Kesselera, který převzal vinařství po rodičích, které bylo založeno v roce 1924, bylo mu teprve 19 let. Tradičně se vyrábělo převážně velkoobjemové víno a plocha vinic byla něco přes 3 ha. Dnes se panství pod vedením Augusta stalo jedním z hlavních producentů oblasti Rheingau a získalo také vysokou mezinárodní reputaci. Dnes se vinařství rozkládá na 80 hektarech(22,5ha vinic) na některých z nejlepších míst Rheingau, jako jsou Assmannshäuser Höllenberg, Rüdesheim Berg, Schlossberg, Lorchhäuser Seligmacher, Hattenheimer Wisselbrunnen a mnoho dalších. Produkují 60% Ryzlink rýnský a 40% Rulandské modré a jsou členem VDP a německého fóra Barrique. Max Himstedt je nejzkušenějším a nejambicióznějším vinařem vinařství, který posouvá výrobu vína prvotřídní kvality. Před několika lety se k Augustu Kesselerovi a zejména Maxovi Himstedtovi připojil další ambiciózní a mladý enolog Simon Batarseh. Simon spolu s celým týmem povede panství do budoucnosti. Kurz je tedy nastaven tak, aby produkoval jakostní vína na nejvyšší úrovni. Nezávislí světoví degustátoři řádí momentálně hlavně Pinot Noir od Augusta Kesselera mezi to nejlepší co v Německu naleznete a zamýšlejí se nad konkurenceschopností s víny s oblasti Bourgogne. Většina zastávánázor, že u vrcholných vín se jedná o rovnocené srovnání s těmi nejlepšími burgundskými domy.
 
Seznam degustačních vzorků:
2018 Silvaner trocken, Weingut Becker, Pfalz
2018 Sauvignon Blanc Kalmit trocken, Weingut Becker, Pfalz
2018 Riesling trocken, Weingut Becker, Pfalz
2017 Riesling Kalmit, Weingut Becker, Pfalz
2018 Silvaner trocken, Weingut Guntrum, Rheinhessen
2018 Riesling Nierstein trocken, Weingut Guntrum, Rheinhessen
2018 Riesling Niersteiner Oelberg, Weingut Guntrum, Rheinhessen
1989 Oppenheimer Schützenhütte Riesling auslese
2017 Pinot Noir trocken, Weingut Guntrum, Rheinhessen
2013 Cuvée Max Pinot Noir, August Kesseler, Rheingau

Degustací Vás provede Daniel Keřlík.
Cena degustace bude 590,-Kč a bude obsahovat i kvalitní občerstvení a neperlivou vodu. Vína si budete moci nakoupit po degustaci za výborné ceny. Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, obratem mailem nebo on-line zde níže.

Těšit se na vaši návštěvu bude celý tým Vinného sklepa Újezd 19

Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd