Loire, oblast krásných vín a zámků

09. 09. 2021
čtvrtek

Vstupné 390,-

LOIRE - 11 VÍN K DEGUSTACI ZE 4 OBLASTÍ

Přátelé, přítelkyně kvalitních vín,
rádi bychom vás pozvali na první poprázdninovou degustaci, která proběhne tradičně ve čtvrtek, a to 9.9.2021 od 19h v našich prostorech Vinný Újezd 19 na Malé Straně, pod Petřínem v domě "U Černohoských", který v roce 1847 na zbytcích renesančního domu vystavěl architekt Bělský. Právě v těchto renesančních sklepení se společně ponoříme do vín, jejichž domovinou je řeka Loire a která se vyznačují jak pitelností tak sklonem ke gastronomii, lépe řečeno vína k jídlu. Představíme si porci vín přímo od Atlantiku poblíž města Nantes, kde se zaměříme na oblasti Gros Plant a Muscadet a pak se přesuneme na střední část Loiry a představíme si oblasti Cheverny a Cour Cheverny. Na těchto čtyřech oblastech je krásně vidět, jak za každou oblast "kope" vždy jiná odrůda - viz.níže v popisu oblastí. Budeme se těšit na Vaši návštěvu a společný zážitek. Všechna vína dováží do ČR naše společnost a všechna si můžete po degustaci i zakoupit za příznivé ceny.

Chevreny a Cour-Cheverny
Cheverny je francouzská vinařská oblast v údolí Loiry, která vyrábí suchá bílá vína, červená vína a růžová vína. Oblast získala status AOVDQS ( Appellation d'Origine Vin
Délimité de Qualité Supérieure ) v roce 1973 a poté AOC ( Appellation d'Origine Contrôlée ) dne 26. března 1993, kdy byly schváleny nové regulační zákony. Vinařská oblast se rozkládá na 532 hektarech v rámci 24 obcí departementu Loir-et-Cher. Bílá vína se vyrábí z hroznů Sauvignon Blanc v poměru 60% -80%, ve směsi s Arbois , Chardonnay nebo Pineau Blanc de la Loire. Malý podíl se používá na šumivá vína. Mezi červená vína patří Gamay, v poměru 40% -65%, ve směsi s Pinot noir. Cabernet Franc a Côt(Malbec) lze použít k výrobě až 15% vína. Základní výnos je stanoven na 50 hl / ha pro červená vína, 55 hl / ha pro růžová vína a 60hl / ha pro bílá vína. Bílá vína z hroznů Romorantin nesou označení Cour-Cheverny. I tuto starověkou římskou odrůdu ROMORANTIN společně ochutnáme!

Muscadet
Muscadet s nachází v západní části údolí Loiry poblíž města Nantes. Holandští obchodníci s vínem dali základ vínu ve stylu Muscadet v 17. století, kdy podporovali místní obyvatele v zakládání vinic s odrůdou Melon de Bourgogne, z které obchodníci vyráběli tzv. Brandewijn, víno s dodatečně přimíchanou brandy. Po silných mrazech v roce 1709, které silně poničili révu, nařídil král Ludvík XIV, aby byla při obnovování vinic využita mrazu odolnější odrůda muscadet.
Dnes všechny čtyři apelace vyrábí víno z odrůdy Melon de Bourgogne:
Muscadet - Sevre et Maine
Muscadet - Cotes de Grand Lieu
Muscadet - Coteaux de la Loire
Muscadet
Poslední apelace se používá obecně pro označení vín z celé této oblasti. Vína z apelací Muscadet – Sevre et Maine a Muscadet – Cotes de Grand Lieu jsou často lahvována přímo z fermentačních nádrží (tzv. "sur lie") bez jakékoliv filtrace. Tento způsob lahvování způsobuje kal v lahvích a tyto vína musí být dekantována před konzumací. Na druhou stranu jsou tato vína plnější a mají zvláštní charakteristickou svěžest.

Gros Plant
Gros Plant du Pays Nantais je suché, pikantní bílé víno vyráběné v Pays Nantais, vinařské oblasti, která obklopuje město Nantes, v západním údolí Loiry . Apelace pokrývá prakticky stejnou geografickou oblast jako hlavní označení okresu, Muscadet , pokrývající o něco více pevniny na západě a na pobřeží Atlantiku a ztrácí některé komunity dále ve vnitrozemí na východ. Vína vyrobená pod touto apelací jsou obecně vyrobena výhradně z odrůdy Folle Blanche, známé v této části Francie pod synonymem 'Gros Plant' - odtud název. Nicméně odrůdy Colombard a vzácný Montils jsou povoleny přimíchávat a jsou uvedeny jako pomocné odrůdy. Obě se v regionu objevily po krizi phylloxery na konci 19. století a cestovali na sever ze svých zavedených vinic v Charentes. Podle francouzského apelačního systému musí být Gros Plant minimálně 70 procent konečného vína, zatímco Colombard musí tvořit 10 procent nebo méně. Teoreticky to znamená, že Montils by mohl tvořit 30 procent vína s tímto pojmenováním, nicméně odrůda je tak řídce vysazená, že je to nepravděpodobné. Odrůda, která dnes pokrývá přibližně 600 hektarů (1 500 akrů), je neustále nahrazována výnosnějšími odrůdami, jako jsou Chardonnay a Sauvignon Blanc, určené k použití ve vínech IGP Val de Loire . Přesto zůstává místní základnou. Ve snaze maximalizovat chuť a strukturu může víno zrát „sur lie“ (doslova „na kalech “) několik měsíců v zimě po sklizni.
Odrůda Folle blanche je také tradiční odrůda hroznů ve francouzských oblastech Cognac a Armagnac.

 

Seznam vín k degustaci:

Gros-Plant Sur Lie 2020, Morandiére
Muscadet Sèvre et Maine Sur Lie 2019, Morandiére
Muscadet Sèvre et Maine Sur Lie 2020, Moulin
Muscadet Sèvre et Maine 2017 Vieilles vignes, Morandiére

Pinot Noir rosé 2020, Morandiére

Cheverny blanc 2019, Huguet
Cheverny rouge 2019, Huguet
Cheverny blanc Vieilles vignes 2018, Sauger
Cheverny rouge Vieilles vignes 2018, Sauger
Cour-Cheverny Cuvée, Des Lys 2019, Sauger
Cour-Cheverny, Just Wooded 2018, Sauger

Cena degustace bude 390,-Kč a bude obsahovat i sýry, salámy a neperlivou vodu.
Vína si budete moci nakoupit po degustaci za mimořádné ceny. Rezervaci můžete učinit mailem, telefonicky 257 317 410, 608 256 471 nebo on-line zde níže.

Těšit se bude na Vaši návštěvu

VSU 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd