Maison Chapoutier, vertikálky, Lieu Dits

15. 11. 2022
úterý

Vstupné 4 700,- vstupné zahrnuje i 4-chodovou večeři

4 bílá, 4 červená plus 4-chodové degustační menu

Vážení přátelé,
v úterý 15.11.2022 od 19h se na Vinném Újezdě 19 zaměříme jen na to nejlepší co dovážíme do ČR z francouzské oblasti Côtes du Rhône, respektive severní části této oblasti. V městečku Tain-l'Hermitage vinohradničí a produkuje svá vína vinařství Maison Chapoutier. Na ikonické apelaci Hermitage dělají svá nejlepší vína z odrůd Syrah, Marsanne a Russanne. Vína jsou světovými degustátory pravidelně řazena mezi absolutní špičky, bílá vína jsou pro svou nedostupnost snad ještě raritnější než červená.

Kdo je Maison Chapoutier:
Rodina Chapoutierů začíná svou historii v regionu Rhône již v roce 1808, ale v roce 1879 koupil Polydor Chapoutier své první vinice a zahájil vlastní podnikání. V polovině 20. století vedl podnik Max Chapoutier až do svého odchodu do důchodu v roce 1977, po kterém převzali vedení jeho synové Michel Chapoutier a Marc Chapoutier. O několik let později, během 80. let, se kvalita pod vedením Michela Chapoutiera nad vinicemi a vinařskými zařízeními výrazně zlepšila. Koncem 80. let 20. století se Chapoutierovi začalo dostávat značné mezinárodní pozornosti, pokud jde o kvalitu vín. Chapoutier byl prvním výrobcem vína, který zavedl na etiketách Braillovo písmo, počínaje rokem 1994 vínem Monier de la Sizeranne Hermitage. V roce 1996 to bylo rozšířeno na všechna vína stáčená a prodávaná vinařstvím Chapoutier. Michel Chapoutier dostal nápad uvést na etiketu Braillovo písmo poté, co slyšel svého přítele zpěváka Gilberta Montagného , ​​který je nevidomý, v televizi vysvětlovat, že bude muset vzít někoho s sebou do obchodu, aby identifikoval každou láhev vína. Vinice Monier de la Sizeranne, kterou Chapoutier nyní vlastní a vyrábí z ní víno, byla založena rodinou Sizeranne a první a následující tisk Braillovým písmem na tomto víně je poctou této rodině a konkrétně slepému členu rodiny, Maurice de La Sizeranne, který byl zakladatelem a prezidentem Francouzské asociace pro nevidomé a také vyvinul zkrácenou verzi Braillova písma.

Hermitage
Apelace Hermitage se vztahuje k jedinému žulovému kopci nad městem Tain l´Hermitage na pravém břehu Rhôny, jejíž rozloha je již dlouho neměnná – 136 ha. Červená vína (cca 70%) z oblasti Hermitage pocházejí z odrůdy Syrah, bílá jsou pouze ze dvou odrůd - Marsanne a Roussanne. Ve vínech červených najdeme celou paletu vůní - od fialek přes kosatce, černý rybíz až k lehce kořeněným nádechům. Jsou to vína otevřená, široká, svíravá, přitom mimořádně vyvážená a plná šarmu, silná a intenzivní. Potřebují přinejmenším deset let v lahvi, stárnout mohou tak dlouho (a v podobném stylu), jako nejlepší vína z Bordeaux. Bílá vína jsou velmi příjemná i mladá, přestože se mohou pít i po 10-15 letech. Nicméně již 3 roky po sklizni jsou voňavá (kořen kosatce, seno, mandle), s květinovým charakterem a nízkou kyselinou. Každopádně vína z výjimečných tratí(Lieu Dits) mají potenciál zrání i 100 let. Zvláštností je pak "vin de paille" – přírodně sladké (paille = sláma) víno.

Roční průměrný výnos: 438hl/ha

Plocha pěstované révy: 136ha

Produkce v roce 2018: 5 156 hl

Export 49%

Seznam vín k degustaci:
1) Le Méal    blanc 2012 Hermitage
2) Le Méal    blanc 2006 Hermitage

3) Le Lorée blanc  2012 Hermitage
4) Le Lorée blanc     2011 Hermitage
            
5) L´ Ermite rouge    2011 Hermitage
6) L´ Ermite rouge    2004 Hermitage

7) Pavillon rouge    2011 Hermitage
8) Pavillon rouge    2008 Hermitage

K této mimořádné degustaci jsme rádi přizvali šéfkuchaře Michala Vnuka, který nám připraví výjimečné čtyřchodové menu, které chuťově propojí jednotlivé minivertikály vín.

Cena degustace bude 4 700,-Kč a bude obsahovat i kvaltní občerstvení a neperlivou vodu.

Vína si budete moci nakoupit po degustaci za mimořádné ceny. Rezervaci můžete učinit mailem, telefonicky 608 256 471 nebo on-line zde níže.

 
Těšit se budou na Vaši návštěvu Daniel Keřlík, Michal Vnuk a všichni z VSU 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd