OPAKOVÁNÍ_Horizontála jižní Francie - 12 vín   - přehlídka menších oblasti

06. 12. 2022
úterý

Vstupné 550,-

PRO VELKÝ OHLAS OPAKUJEME - 6.12. 2022  –   ÚTERÝ   od 19.00 ve Vinném Újezdě 19

Milé přítelkyně a přátelé vína, zdravíme vás.

Po velmi úspěšné říjnové ochutnávce novinek ze tří nejlepších oblastí Rhôny vás zveme na hodně odlišnou akci, na které si připomeneme jednotlivé méně známé oblasti jižní Francie . Vybrali jsme z každé z nich z těch nejlepších vín, která jsme pro vás na jihu Francie během let našli.

Je to současně příležitost, jak si doplnit zásoby pěkných vín za rozumné ceny na blížící se svátky. I proto jsme zařadili i bílá a rosé vína k základu červených.

Začneme dvěma bílými víny, jedním minerálním a s pěknou svěžestí i kyselinou z Languedocu, druhým naopak ovocným s nízkou kyselinou z jižní Rhôny.

Pak si ukážeme růžové víno z nejslavnější oblasti jihu – Tavelu, výrazné, plné a chuťově bohaté.

Červená devítka začne opět Languedocem, cuvée starých francouzských odrůd a pak budeme pokračovat na západním břehu Rhôny, novinkou rodiny Cruzel v tradičním stylu.

Odtud se posuneme na samý jih jižní Rhôny do Costieres de Nimes, méně známé ale velmi pěkné oblasti,   druhé tradiční Côte du Rhône.

Tři další vína jsou trochu nezvyklé projekty. Vinařka Cecile Duserre dělá na Domaine Montvac zcela jiný styl, jemné, hluboké víno, ne těžké, ale krásně strukturované s velkým podílem mladých hroznů z špičkové oblasti Vacqueyras.

Další nezvyklostí ze špičkového vinařství je čistý Merlot (na Rhôně nepovolená odrůda)   z malého, ale vynikajícího vinařství Domaine Fond Croze, plné víno bez přidané síry.

Podobně plné a mohutné je víno z Beaumes de Venise, oblasti, která je slavná sladkými muškáty, ale dělá i krásná těžká červená.  

Poslední tři vína jsou zase velmi klasicky dělaná, z oblastí, které patří na Rhôně do špičky a v posledních letech se systematicky posouvají nahoru. Plan de Dieu s beruškou je z planiny se specifickým minerálním podložím plným zkamenělin, krásné svěží víno. Rasteau a Cairanne reprezentují dvě sousední oblasti, obě vína mají vysoká ocenění ze soutěží a nabízejí klasickou ovocnou chuť odrůdy Grenache.

Pokud by někdo chtěl, Cairanne máme v malém množství i v magnumkách, 1,5litru.   

 

Seznam vín k degustaci:

 1. Tinte Clochette Languedoc Domaine Saint Cels

Velice svěží minerální víno s poměrně vysokou kyselinou. Lehké a harmonické, typický Languedoc.

50 %    Colombard, 50 % Vermentino

 1. Passe Colline Ventoux Rhonéa

Lehké mladé víno s jasnou ovocnou chutí a jemnými taniny. Typická Rhôna s nízkou kyselinou z velkého vinařství   Grenache, Syrah, Carignan, Mourvèdre

 1. Respelido rosé Tavel Vignerons de Castelas

Klasické plné rosé z Tavelu, nejslavnější oblastí rosé vín na jihu Rhôny. Výrazná   vůně a dlouhá dochuť, pro nás nezvykle plné víno. 60 % Grenache, 40 % Syrah

 1. Cuvée P Malbec a Petit verdot Languedoc D. de la Provenquière

Směs velmi tradičních francouzských odrůd, Malbecu a Petit Verdotu, z  mladších vinic , nebarikovaná a s čistou chutí hroznů. Cca 85 % Malbec 15 % Petit Verdot

 1. Domaine de l´Aure Côte du Rhône záp. břeh Vignerons de Castelas

Malé vinařství   rodiny Cruzel v Gard, klasicky ručně sklízené víno, kvašené v za kontroly teploty a pak ležící několik měsíců v betonu.   55% Syrah, 45% Grenache

 1. Château Vessière Costières de Nimes Château Vessière

Víno s krásnou ovocnou vůní a jemnou chutí postavené na odrůdě Syrah doplněné Grenache. Hezká ukázka práce vinařství z jihu jižní Rhôny. 70 % Syrah 30 % Grenache

 1. Côtes du Rhône Côte du Rhône Domaine Montvac

Vynikající jemné a strukturované Côtes du Rhône, jehož tři čtvrtiny jsou z mladších AOC vinic ve Vacqueyras (tomu se říká vědomá deklasifikace). Grenache, Syrah a Mourvèdre

 1. Sans Souffre Ajouté   IGP Mediterrannée Domaine Fond Croze

100 % Merlot bez přidané síry – je to moderní trend vín, minimalizovat chemické zásahy. Fond Croze je jedno ze špičkových malých vinařství jižní Rhôny, zde použili nezvyklou – pro jih - odrůdu s jemnou chutí.

 1. Dom Venitia Cuvée Confidence Beaumes de Venise Rhonéa

Víno ze starých vinic, ručně sklízené, plná ovocná chuť třešní s kořenitými prvky, typickými pro tuto jižní oblast, která je u nás málo známá.   Grenache, Syrah, Cinsault, Mourvèdre .

 1. Bète a bon Dieu Plan de Dieu Cave de Cairanne

Čistá chuť malých červených plodů, lehké tóny černého rybízu a borůvek

60 % Grenache, 30 % Syrah, 10 % Carignan

 1. Cuvée speciale Rasteau Rhonéa

Špičkové víno z vinic kolem městečka Rasteau, klasicky zpracované a ošetřované.   Plné, s jemnými taniny, ovocem a kořením. Grenache, Syrah a Mourvèdre. 91 bodů Wine Spectator 2021

 1. Grande reserve Cairanne Cave de Cairanne

Ručně sklízené typické Cairanne s důrazem na plnou chuť.   Zlatá medaile Orange 2021

  50 % Grenache 40 % Mourvèdre, 10 % Syrahu

 

Vstupné bude 550,-. Vína si můžete následně nakoupit za výjimečné ceny.

Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410(po-pá 17-24h), 608 256 471, mailem vinnyujezd@vinnyujezd.cz nebo on-line zde níže.

Těšit se na Vaši návštěvu bude Ivan Tomek a všichni z Vinného sklepa Újezd 19

 


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd