Pinot Noir až po Charmes Chambertin GC 1997 od Taupenot-Merme

20. 08. 2020
čtvrtek

Vstupné 790,-

Vážené přítelkyně, vážení přátelé,
říka se, že královnou bílých vín je Riesling a kdo je králem u vín červených? Nebojíme se konstatovat Pinot Noir. Pokusíme se odhalit chuťový pontenciál této odrůdy
a přehledně si ukážeme tuto odrůdu v různých regionálních a kvalitativních úrovních. Pojďte s námi na tuto zajímavou procházku, při které si ukážeme základnější styly, střední i vyšší střední třídu, kde bychom upozornili na krásný Pinot v "S" klase od Schreiecků z Pfalze nebo pak srovnání dvou alsaských vín z vinařství Mann - a to cestu ke kamenůma cestu ke slunci. A v závěru si ukážeme absolutně mimořádné kousky, ať už to bude:
Pinot Noir, Cuvée Max 2013 z Rheingau od Augusta Kesselera, o něm se hovoří jako o mágovi červených vín(míněno Pinotů) a který sídlí v nejlepších polohách na burgundu, tedy v Assmannhausenu.

a celou degustac zakončíme světovou ikonou této odrůdy. Najít vína, která mají potenciál k zrání 20+ není jednoduché. Avšak něco málo lahví jsme nalezli. Světový degustátoři nešetří známkami a jdou na 95/100.
Charmes Chambertin Grand Cru 1997, Domaine Taupenot-Merme, Bourgogne

Budeme se těšit na vaši návštěvu a společný prožitek z krásných vín. Degustace proběhne ve čtvrtek 20.8.2020 od 19h na Vinném Újezdě 19.

Pinot Noir
Rulandské modré je starobylá francouzská moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera). Hypotéza, že je spontánním křížencem odrůd Mlynářka (Pinot Meunier) a Tramín červený je, zdá se být, překonán výsledky novější studie, podle které je naopak Mlynářka pozdější mutací odrůdy Rulandské modré. Z výsledků genové analýzy (Carole P. Meredith, University of California, Davis, 90. léta 20. století) vyplývá, že Rulandské modré je v přímé příbuzenské linii s divokou révou Vitis vinifera, která ve Francii volně rostla ještě koncem 19. století. Tato analýza také potvrdila zásadní rozdíl mezi odrůdou Rulandské modré a odrůdami z jihu Francie, které se z velké části dostaly do Francie s řeckými osadníky. Původní vlastí odrůdy je pravděpodobně francouzské Burgundsko. Odrůdu zde pěstovali patrně již Římané, v díle „De re rustica“ popisuje Columella (1. stol. po Kr.) odrůdu, která se dá považovat za dnešní Rulandské modré. Záznamy o existenci odrůdy jsou doloženy již ve 4. století v Burgundsku, v 7. století v Porýní a v 9. století v okolí Bodamského jezera, kam ji mimochodem nechal převézt Karel Veliký roku 781. Zmínka o odrůdách skupiny Pinot je i v díle básníka Eustache Deschampse (okolo roku 1300). Z odrůdy RM se vyráběla vynikající červená vína, která Burgundsko proslavila. Do českých zemí ji mimochodem z Burgunska přiváží ve 14. století Karel IV.

Seznam vín k degustaci:
1. Blanc de Noire kabinett 2019, Pfalz
2. PN/SV, 2014 Zámecké vinařství Třebívlice, Čechy
3. PN, Guntrum 2017, Rheinhessen
4. PN, S klasse 2016, Pfalz
5. PN, Chemin de Pierre 2016, Mann, Alsace
6. PN, Chemin de Soleil 2016, Mann, Alsace
7. PN, Cuvée Max 2013, Kesseler, Rheingau
8. Charmes Chambertin Grand Cru 1997, Domaine Taupenot-Merme, Bourgogne

P.s.: Pořadí vín se může ještě v den degustace mírně upravit.

Vstupné na tuto degustaci bude 790,-.

Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, mailem vinnyujezd@vinnyujezd.cz nebo on-line zde níže. Vína si po degustaci budete moci nakoupit za příznivé ceny.
Degustace bude doplněna o kvalitní občerstvení a neperlivou vodu.

Těšit se na vaši návštěvu bude Daniel Keřlík a tým VSU 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd