Průzkum italských oblastí_Marche a Abruzzo

05. 09. 2019
čtvrtek

Vstupné 490,-

Přátelé kvalitních italských vín,

při našich letních toulkách za vínem jsme narazili na dva italské vinné regiony Marche a Abruzzo, které nejsou v České Republice až tak proslulé, každopádně spadly do našeho hledáčku, prozkoumali jsme je a hned jsme přivezli i několik vzorků k posouzení a k prodeji. Z každé oblasti jsme zatím vybrali jedno a jedno vinařství a vybrali jsme zástupné vzorky. Vypadá to, že to bude náročnější večer neboť nás čeká celkem 12 vzorků. Více o oblastech naleznete níže, vše si samozřejmě osvětlíme při samotné degustaci, která proběhne první čtvrtek v měsíci září, tedy 5.9.2019 od 19h na Vinném Újezdě 19.

Oblast Marche

Hlavní zdejší odrůdy jsou Sangiovese, Trebbiano, Verdicchio a Montepulciano, a právě Verdicchio je hlavní bílou odrůdu (víno takto označené musí obsahovat alespoň 85 % této odrůdy) a Montepulciano červenou. Region má jen 20 000 ha vinic, rozdělených do 11 DOC apelací v provinciích Ancona, Ascoli Piceno, Macerata a Pesaro. Marche si s více než stokilometrovým pobřežím Jaderského moře může jen těžko stěžovat na těžké podmínky pro vinohradnictví. Se svým jednoduchým tvarem se v něm mísí vlivy klimatu středomořského od pobřeží s klimatem kontinentálním od kopců Apeninského pohoří na západě. K dispozici je suché a horké léto, suchý podzim, ale stále dostatek srážek v zimním období, příjemné jihovýchodní a východní polohy v optimálních nadmořských výškách a dost půdy, které se v angličtině říká calcareous clay. Půda tohoto typu je v podstatě ideální pro vinohradnictví. Jak je zjevné anglického názvu, oplývá vápencem a má také hrubší strukturu, tudíž dobře odvádí vodu, což je úžasné, protože keře vinné révy milují žízeň a vápenec. První dává hroznům koncentrovanost a druhý eleganci a aromatičnost.

Oblast Abruzzo

Hlavní zdejší odrůdy jsou zde dvě -  DOC - Montepulciano d´Abruzzo s výrobou červeného vína z odrůdy Montepulciano a Trebbiano d´Abruzzo s bílým vínem z odrůdy Trebbiano. DOC Montepulciano d´Abruzzo a DOC Trebbiano d´Abruzzo bohužel zabírají plochu hornaté krajiny na jaderském pobřeží, na níž lze smysluplně pěstovat nějakou zemědělskou plodinu. Abruzzo je v hledání svých terroirů ještě na začátku cesty. Přitom má co nabídnout. Svahy orientované na východ, teplé a suché počasí a blízkost jaderského moře, která přináší potřebnou přirozenou klimatizaci. Výsledkem vyčleňování jednotlivých mikroregionů je DOCG Montepulciano d´Abruzzo Colline Teramane, které se rozprostírá na úplném severovýchodě Abruzza pod vápencovým horským masivem známým jako Gran Sasso s téměř tři tisíce metrů vysokou horou Corno Grande. Podhůří zde zasahuje až k Jaderskému moři a právě kombinace východních svahů a přímořského klimatu má na svědomí pomalejší vyzrávání odrůdy Montepulciano, které si tak při své robustnosti zachovává značnou eleganci.  

SEZNAM VÍN K DEGUSTACI:

Vinařství Garofoli – Marche

Verdicchio dei Castelli di JESI DOC Clasico Superiore 2018 (Macrina)

Passerina IGT Marche 2018 (Amarela)

Rosso Piceno DOC, Montepulciano/Sangiovese 2017 (Colle Ambro)

Rosso Conero DOC, Montepulciano 2016 (Piancarda)

 

Vinařství Jasci – Abruzzo

Chardonnay 2018

Trebbiano D´Abruzzo 2018

Pecorino 2018

Cerasulo D´Abruzzo rosati 2018

Montepulciano D´Abruzzo 2017

Montepulciano D´Abruzzo 2017 Senza Solfiti

Montepulciano D´Abruzzo 2016 Riserva Domino

Montepulciano D´Abruzzo 2013 Riserva Poema

 

Mé dojmy po degustaci ve vinařství Jasci:

Najít vinařství u města Vasto nebylo nejjednodušší neboť název ulice se neshodoval s názvem ulice v navigaci, ale jako vždy to nakonec klapalo. Přivítali mě tři zástupci vinařství - majitel a ředitel v jedné osobě, exportní manažer a exportní manažerka. Všichni měli ten den dost napilno, což jsem v úvodu schůzky pociťoval, ale postupně se vše harmonizovalo a po prohlídce technologické části, části pro zraní vina - používají betonové tanky(historicky dáno), nerezové tanky, barikové sudy, ale i velké dřevěné sudy Vats. Následně jsme se přesunuli k lahvovací lince a k balicí lince. Vše nadstandardní kvality. Situace se uklidnila a následovala degustace, kdy cca 2h jsme diskutovali o vínech a jejich proměnách. Musím konstatovat, že se jednalo o velice milé shledání s lidmi, kteří mají mnoho a mnoho práce, ale dokáží se zastavit a nahlédnout na svou činnost lehce z výšky. Pevně věřím, že tento typ “obchodních degustaci” jsou přínosné jak pro nás obchodníky s vínem na jedné straně, tak ale i pro samotné vinaře. Zda-li jim vzdáte respekt k jejich činnosti, historii a půdě ale zároveň jste zdravě kritický, naváže se zajímavé spojení, z kterého čerpají obě strany.

 

Cena degustace bude 490,-Kč a bude obsahovat i kvalitní salámy, šunky, sýry a neperlivou vodu.

Rezervaci můžete učinit obratem mailem, telefonicky 257 317 410, 608 256 471 nebo on-line zde níže.

Těšíme se na Vás a rezervujte si místa včas, počet je limitovaný.

 

Na společnou degustaci se těší celý tým Vinného sklepa Újezd 19

 


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd