Severní Rhôna - krása mystických vín, Syrah a 3 bílé odrůdy

26. 09. 2023
úterý

Vstupné 1690,-

Apelace - Côte Rôtie, Condrieu, St.Joseph, Cornas, St.Peray a jména jako Michel Chapoutier nebo Francois Villard patří mezi ikony těchto oblastí

Přátelé, kamarádi,

rádi bychom vás pozvali na degustaci vín ze severní Rhôny. Oblast dlouhodobě mapujeme a mapovat nepřestaneme, jedná se o úchvatný dlouhodobý průzkum. Côtes du Rhône se dělí na jih a sever. Vína z jihu u nás pravidelně ochutnáváme a zástupci severu také neopomínáme!! Severní část oblasti Côtes du Rhône tvoří opravdu jen malou část(cca 5% celkové plochy) a nalezneme zde opravdové skvosty a vína mimořádné kvality. Při degustaci si představíme patero vinařství, které alespoň si myslíme dokonale vystihují krásu této oblasti a naplňují snad vše o révě, která zde roste. Severní část řeky Rhôny je proslavena odrůdami Viognier, Roussanne, Marsanne a Shyrah a zahrnuje tyto apelace:

Od severu na jih (pohybujeme se mezi městy VIENNE a VALENCE):

Côte-Rôtie - ochutnáme

Condrieu - ochutnáme

Chateau Grillet

Saint Joseph - ochutnáme

Croze-Hermitage

Hermitage

Cornas - ochutnáme

Saint Péray - ochutnáme

Více a více nás zajímá sever této krásné francouzské řeky, i když jsme si dobře vědomi i vyšších cen těchto vín. Réva roste převážně na vinohradech s vysokým náklonem a podpírána zdivem. Práce na vinohradech a samotný sběr je opravdu dosti náročný. Prakticky vylučuje mechanizaci. A samozřejmě rozlohy jednotlivých vinic a výnosy jsou menší nebo přímo malinké. Při této degustaci jsme se zaměřili na všechny čtyři místní odrůdy a hned pět jedinečných apelací. Přijďte, opravdu to bude zajímavé a vysoce poučné.

 

Degustace proběhne v úterý 26.9.2023 od 19h v prostorech Vinného sklepa Újezd 19.

Oblast Condrieu se nachází na úplném severu řeky Rhony pod městem Vienne a proslavená je jedinou odrůdou-bílou odrůdou VIOGNIER. V této části světa však hraje světový prim. Odrůda se zde pěstovala již za Starověkého Řecka. Vinice této oblasti se nachází na úpatí pohoří Massif Central na pravém břehu Rhony u vesnic Limony, Chavanay, Malleval, Saint-Michel-sur-Rhône, Saint-Pierre-de Boeuf, Vérin a Condrieu. Víno Condrieu AOC má broskvovou vůni s náznaky květů. Pozornému konzumentu neunikne lehký nádech anýzu a často i melounu.

Roční průměrný výnos: 42hl/ha

Plocha pěstované révy: 200ha

Produkce v roce 2018: 8 388 hl

 

Oblast Saint Joseph se nachází na půl cesty mezi městy Vienne a Valence. Jedná se oblast kde se pěstuje 87% modré révy(Syrah) a 13% bílé révy(Roussanne a Marsanne). Původně byla tato oblast známá jako Vin de Mauves. Pod tímto označením jsou zmiňována v románu Bídníci od Victora Huga. Tato vína byla oblíbená na dvoře Ludvíka XII. na přelomu 14. a 15. století. Samotný král Ludvík XII. vlastnil vinařství Clos de Tournon. Označení AOC získala oblast v roce 1956.

Roční průměrný výnos: 38hl/ha

Plocha pěstované révy: 1330ha

Produkce v roce 2018: 51 111 hl

 

Oblast Cornas se nachází u města Valence. Pěstuje se zde pouze odrůda Syrah. Samotný název Cornas pochází z keltštiny, kde označuje "spálenou zemi". Oficíální apelací se Cornas stal mezi prvními již v roce 1938. Je zde cítit silný vliv mediteránského klimatu a samozřejmě sem často doléhá mistral.

Roční průměrný výnos: 33hl/ha

Plocha pěstované révy: 150ha

Produkce v roce 2018: 4 918 hl

 

Seznam vín k degustaci:

1) Saint Joseph Cote Diane blanc 2020, St.Desirat

2) St.Peray Cuvée M 2020, Johann Michel

3) Condrieu 2020 L´Arbuel, Xavier Gerard

 

4) Syrah VDP 2020, St.Desirat

5) Saint Joseph Septentrio Magnum 2018, St.Desirat

6) Saint Joseph 2019 Reflet, Fr.Villard

7) Saint Joseph Courrone de Chabot rouge 2017, Chapoutier - Alléno

8) Cornas Jana 2020, Johann Michel

9) Cote Rotie 2019, Xavier Gerard

10) Cote Rotie 2019 Le Mollard, Xavier Gerard

 

Pozn.: Seznam vín zůstává, ale pořadí vzorků se může měnit!

 

Cena degustace bude 1 690,-Kč a bude obsahovat kvalitní občerstvení a neperlivou vodu. Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, obratem mailem nebo on-line zde níže.

 

Degustací vás provede Daniel Keřlík. Vína si případně můžete nakoupit za výjimečné ceny.

 

Těšit se na vaši návštěvu bude celý tým Vinného sklepa Újezd 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257317410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd