Šumivá vína v první linii - Volná degustace bublinek

11. 07. 2019
čtvrtek

Vstupné 0,- Trvání degustace: 18-23h

Přítelkyně a přátelé šumivých vín,
rádi bychom vás pozvali na letní degustaci šumivých vín, která proběhne ve čtvrtek 11.7.2019 od 18-23h v prostorech Vinného sklepa Újezd 19. Degustaci uspořádáme jako volnou víněnkovou, při které si ukážeme jednotlivé styly výroby šumivých vín a po skleničkách si budete moci ochutnat třeba všechny vzorky. Záleží jen na vás.

Znáte názvosloví???
Sekt či někdy také šumivé víno je označení alkoholického nápoje, které je vyráběno primárním či sekundárním kvašením vína a nebo moštu. Sekt je šumivý nápoj, který je skladován ve skleněných láhvích s korkovým a nebo plastovým uzávěrem, jejž je možné tlakem sektu vytlačit z láhve. Označení sekt je převzato z Německa, kde bylo používáno od 18. století. Název sekt je občas zaměňován s názvem šampaňské víno, kterým se ale mohou honosit pouze vína z francouzské oblasti Champagne. Od roku 1908 se totiž jedná o chráněnou značku.

Crémant je vlastně sekt, vyráběný stejnou metodou jako šampaňské, ale pocházející z jiného regionu, než Champagne. Obvykle ho charakterizuje nižší tlak v láhvi (tradičně 3,6 atmosféry), což je ale jen neoficiální úzus, nikoli zákonná norma. Ta naopak určuje minimální délku zrání vína na kvasnicích, která činí 9 měsíců.

Champagne - Šampaňské víno je šumivé víno, které se vyrábí tak, že se v láhvi vyvolá sekundární kvašení vína, čímž vzniká oxid uhličitý. Víno s označením Champagne se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Tato zásada je v Evropské unii zakotvena ve statutu chráněného místa původu (PDO). Výroba šampaňského je povolena ze tří odrůd, jimiž je Pinot Noir, Pinot Meunier(mlynářka) a Chardonnay. Chardonnay – vyznačuje se jemným aroma a výraznou kyselinkou. Zraje pomalu a přináší svěží květinové a ovocné tóny. Pinot Noir – přináší aroma vyzrálého ovoce a dává šampaňskému potřebnou sílu a tělnatost. Šampaňské, v němž je odrůda mlynářka (meunier) zastoupena větším dílem, má poněkud menší potenciál k zrání.

Prosecco je název italského vína, dříve též název bílé odrůdy vinné révy. Je odvozen od vesnice, která je součástí Terstu v severní Itálii. Od roku 2010 smí být Prosecco užíváno jen k označování původu vína, odrůda se nyní jmenuje Glera. Slovo Prosecco se rozděluje na 2 části pro, které znamená čistě pro a secco, které se překládá jako tvrdý nebo suchý.

Seznam vín k degustaci (počet víněnek je ukázán za jednotlivými vzorky):

Pinot Noir 2016 zero Brut BdB, Vinné sklepy Kutná Hora 2
Mlady Punk Regent, Vinné sklepy Kutná Hora 1
Mladý Punk Tramín, Vinné sklepy Kutná Hora 1
Sekt brut, Vinařství pod Chlumem 1

Prosseco Bio Vegan 1

Sekt Francoise Montant brut blanc de blancs 1
Sekt Francoise Montant brut rosé 1

Crémant d´Alsace brut, Edmond Rentz Brut tradition 1
Crémant d´Alsace brut rosé, Edmond Rentz Brut tradition 1
Crémant d´Alsace extra Brut « Assemblage Chardonnay Pinot Noir Auxerrois » 2

Champagne Gardet brut, Chigny les Roses Premier Cru 3

CO JE VÍNĚNKA?
KAŽDÝ DEGUSTOVANÝ VZOREK JE OHODNOCEN JASNÝM POČTEM VÍNĚNEK, KTERÉ BUDOU K ZAKOUPENÍ U VSTUPU VINNÉHO ÚJEZDU 19. 1 VÍNĚNKA BUDE STÁT 25 KČ.
STANDARDNÍ DEGUSTAČNÍ VZOREK BUDE 0,05L.

Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, obratem mailem nebo on-line zde níže. Nebo přijďte i bez rezervace, vína a dobré nálady bude dostatek :-).

Těšit se na vaši návštěvu bude
Celý tým Vinného sklepa Újezd 19

 


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd