Weingut Becker, Pfalz - Symbol motýla a nejen prvotřídní Riesling, 2.degustace

04. 06. 2020
čtvrtek

Vstupné 400,-

Přátelé kvalitních vín,

v poslední době jsme mohli vnímat „symbol motýle“ při kontroverzních proslovech premiéra ČR pana Andreje Babiše. Nechtěl bych však navazovat na tento styl proslovů, nicméně bych si dovolil na toto téma připojit pár vět. Motýl je symbolem kreativity, svobody, světla, vzdušné lehkosti bytí i dosažení cíle. Duše motýla je svobodná, kreativní a plná radosti. Motýl je symbolem duše všech bytostí, symbolizuje proměnu a vývoj člověka. Barevná motýlí křídla rezonují s energií vzduchu, pohybu a volnosti, jsou obrazem vonícího léta. Mohl bych nadále i například psát o známém „motýlím efektu“ nebo-li „efektu mávnutí motýlích křídel“ kdy malé změny na počátku mohou mít dalekosáhlé důsledky. Prostě umocněná kauzalita. Ale to už by bylo příliš, myslím. A proč o tom píši? V posledních měsících zažíváme nejen společenské změny, které nám jsou nepříjemné a jsou však ve svém důsledku výše popsaným. Vše má být ideálně v rovnováze nebo se alespoň této rovnováze blížit. A na toto psychologické intro bych rád navázal i při naší další degustací, tentokráte z vinařství Becker, které má motýla jako svůj symbol. Sice motýl ve své vertikální poloze představuje i písmeno „B“, ale podstatnější je i ona rovnováha přírody, kterou rodina Becker důsledně zdůrazňuje. Mně osobně je to sympatické. Pojďme si o tom popovídat a připít si při společné degustaci, kterou budeme v průběhu měsíce června dublovat - degustace budou v menších skupinách vždy v úterý a čtvrtek od 19h. První týden v červnu tedy v úterý 2.6. a 4.6.2020 vždy od 19h.

Daniel Keřlík

 

Pohádka o Weingut Becker

Nedaleko od malebné vesnice Ilbesheim, uprostřed vinic, leží vinařství Heissbühlerhof. Zde žije, pracuje a užívá života rodina Becker. Obhospodařují celkem 14 ha. Logo motýla, který zároveň i připomíná písmeno B se jim stal osudným. Motýl symbolizuje i rovnováhu v přírodě, kterou vinaři velmi zdůrazňují. Aby chránili révu, nepoužívají chemicky syntetické pesticidy, herbicidy, dusíkaté, minerální hnojiva a genetické inženýrství. Ekologické vinohradnictví nekončí s bio-udržitelným hospodařením ve vinici a sklepě. Ale například: solární energii již několik let používají k výrobě elektřiny a teplé vody. K vytápění se používá dřevo. Jako logickým důsledkem této proměny, byl koncem roku 2011 vstup do spolku Bioland. Odrůdovou skladbu mají jasnou. Burgundské odrůdy a Dornfelder se pěstují na přibližně 30% plochy. Milují ty těžké vápnité sprašově-jílovité půdy, které dominují v Ilbesheimu. Na zvlášť zajímavých polohách je pěstován Riesling, cca na 15% plochy. Zbývající část vinohradu sdílejí odrůdy, jako jsou Gewürztraminer, Sauvignon Blanc a Merlot.

Údolí řeky rýn - Falcko (Pfalz, Palatinate, Rheinpfalz)

Falcko je druhou největší vinařskou oblastí Německa, která se až do roku 1992 nazývala Rheinpfalz. Táhne se 80 km na sever od Alsaska, jehož horské pásmo Vogézy (Vosges) přechází na německé straně v pohoří Haardt. Stejně jako Alsasko na francouzské straně, je i Falcko nejsušší a nejslunnější ze všech oblastí Německa, a to díky mikroklimatu vytvářeném deštným stínem na úpatí svahů, kde je také vysázena většina vinic. Centrem vinařského regionu je Neustadt-an-der-Weinstrasse, což v českém překladu je báječně znějící „Nové Město na vinařské stezce“. Musíme přiznat, že je to jedna velká zahrada, v které se dají nalézt malá, krásná vinařství.

Seznam degustačních vzorků:

2019 Weissburgunder trocken 1L

2018 Silvaner trocken 1L

2019 Riesling trocken 1L

2019 Spätburgunder Blanc de Noir kabinet

2018 Sauvignon blanc Kalmit trocken

2017 Gewürztraminer Goldfalter

2018 Riesling Sonnenberg

2018 Riesling Kalmit

2017 Riesling Kalmit

2016 Dornfelder trocken

 

Cena degustace bude 400,-Kč a bude obsahovat kvalitní občerstvení a neperlivou vodu. Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410, 608 256 471, obratem mailem nebo on-line zde níže.

Budeme se na vás moc těšit. Vína si případně můžete po ochutnávce nakoupit za výjimečné ceny.

Těšit se na vaši návštěvu bude celý tým Vinného sklepa Újezd 19


Pořádá: Vinný sklep Újezd 19
Telefon: 257 317 410
E-mail: vinnyujezd@vinnyujezd.cz
Místo konání: Vinný sklep Újezd 19
 
© Vinný Újezd 2009 tvorba www stránek emocio
Rezervace Registrace
Facebook Vinný sklep Újezd
Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd Vinn jezd